Mr Amrin Amin • 安宁阿敏 • அம்ரின் அமின்

Mr Amrin Amin

安宁阿敏

அம்ரின் அமின்

Amrin Amin

CONNECT

Designation:
Senior Parliamentary Secretary, Ministry of Home Affairs & Ministry of Health

Setiausaha Parlimen Kanan, Kementerian Ehwal Dalam Negeri & Kementerian Kesihatan

内政部兼卫生部高级政务次长

மூத்த நாடாளுமன்றச் செயலாளர், உள்துறை அமைச்சு, சுகாதார அமைச்சு
Constituency:
Sembawang GRC

三巴旺集选区

செம்பவாங் குழுத்தொகுதி
Party:
People's Action Party
Year of Birth:
1978

Office-Holding Appointments

1 May 2018 to Current

Senior Parliamentary Secretary, Ministry of Home Affairs

1 May 2018 to Current

Senior Parliamentary Secretary, Ministry of Health

1 May 2017 to 30 April 2018

Parliamentary Secretary, Ministry of Health

1 October 2015 to 30 April 2018

Parliamentary Secretary, Ministry of Home Affairs

Member of Parliament

11 September 2015 to Current

Sembawang GRC

Select Committees

House Committee

Member

13th Parliament, 2nd Session

House Committee

Member

13th Parliament, 1st Session

Meet the People Session